Mobilya Dekorasyon ve Fiyatları-Konseptal Online Dekorasyon Sitesi

6.11.2020

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?Evimizin en güzel köşelerinden biri oturma odalarıdır. Günün birçoğunu oturma odasında geçirmekteyiz ve misafirlerimizi bu alanda ağırlamaktayız. Bu gibi hususlardan dolayı oturma odalarının dekorasyonu son derece önemlidir. Oturma odasını uygun şekilde dekore etmek evde geçireceğiniz zamanı daha verimli ve daha konforlu hale getirir.
Oturma odasında sınırlara yer yoktur. Kişi kendi özgünlüğünü ve yaratıcılığını kullanarak güzel dekoratif fikirler ortaya koymalıdır. Kişi kendini nasıl iyi hissedecekse oturma odasında ona uygun parçalar tercih edebilir. Oturma odasının alanı, küçüklük, büyüklük gibi faktörlere dikkat ederek kusursuz bir dekorasyon elde etmek mümkündür.

Oturma Odasında Hangi Renk Tercih Edilmeli?
Oturma odasında renk seçimi çok önemlidir. Oturma odaları genellikle kişinin içini açacak ve ruhunu yansıtacak renklerde olmalıdır. Bu yüzden oturma odalarında koyu renkler yerine açık renkler tercih etmek daha doğru olacaktır. Küçük oturma odaları daha karanlıktır. Bu alanlarda koyu renk kullanmak daha karanlık ve basık bir ortam oluşturur. Karanlıktan kurtulmak ve daha aydınlık bir ortama sahip olmak için açık renkler kullanılmalıdır.
Beyaz renk seçimi yapmak kişiye kolaylık sağlayabilir. Beyaz hem aydınlık bir renktir hem de farklı renk mobilyalarla kolay uyum sağlayabilmektedir. Bu yüzden evlerde beyaz kullanmak doğru olabilir. Mavi renkte oturma odasının yapısına göre kullanılabilir. Mavinin huzur veren ve iç açan bir renk olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ve insan üzerinde olumlu bir etki bırakmaktadır.

Oturma Odası Mobilyası Seçimine Dikkat Edin!
Oturma odası dekorasyonlarının olmazsa olmazı elbette mobilyalardır. Odada kullanacak mobilya odanın metrekaresine uygun seçilmelidir. Küçük alana sahip odalarda geniş mobilya takımları kullanmak oldukça yanlıştır. Alana özel tasarlanan mobilyalar hem alanınızı daha geniş gösterir hem alanınızı kısıtlamaz. Seçilecek mobilyaların birbiri ile uyumlu parçalar ve renkler olması estetik olarak hoş bir dekorasyon oluşturacaktır.
Mobilya seçiminde kullanışlı parçalara yer verilmelidir. Uzun zamanlar kullanılan ve alandan tasarruf sağlayan ürünler seçilmelidir. Katlanabilir masa gibi ürünler alanı daha verimli kullanmanızı sağlayabilir. L koltuklarda hem yatak hem koltuk olma özellikleri sayesinde son derece tercih edilen kullanışlı parçalar olarak adından sıkça söz ettirmektedir. Koltuk takımı evdeki eşyalarla uyumlu olmalıdır.

Oturma Odasında Tarzını ve Özgünlüğünü Kullan
Kişinin oturma odasına yaratıcılığını katması onu mutlu eder. Bazı durumlarda sıradanlıktan kurtulmak gerekir. Kişi kendi oturma odasının tarzını belirleyebilmeli ve ortama kendi fikirlerini kolaylıkla aktarabilmelidir. Enerjik veya daha sakin bir ortam yaratmak kişinin elinde olan bir unsurdur. Farklı fikirler ve stiller kullanarak yaşanılacak ortam daha estetik hale getirilebilir. Dekorasyon aşamasına başlamadan önce İlk yapılacak şey elbette bir stil ve tarz oluşturmak olmalıdır. Bazı durumlarda farklı tarzları uygun şekilde birleştirmek de oldukça güzel sonuçlar doğurabilmektedir.

Oturma Odasında Işık Çok Önemli
Her odanın ışık alması oldukça önemli bir husustur. Bu yüzden dekorasyon odanın aydınlık olmasına ve ışıklandırmasına engel olmamalıdır. Bu durumda perde seçimi oldukça önemlidir. Seçilen perdeler ışığın geçişini engellememelidir. Bu yüzden hem alana uygun renk perdeler seçilmeli hem de çok fazla kalın perdelerden uzak durulmalıdır. Kalın ve alana uyum sağlamayan perdeler ortamın ışık geçişini engeller.

Oturma Odasında Sandalyelere Yer Verin
Kalabalık evlerde oturma alanları için gerekli bir aksesuar sandalyelerdir. Masaya uygun sandalye seçimi yapılmalıdır. Sandalyeler dayanıklı ve uygun renklerde olmalıdır. Evlerde alandan tasarruf etmek adına bazı eşyalar duvara monte edilebilir. Örneğin televizyonu duvara monte etmek alanınızı genişletmek için yapacağınız işlemlerden sadece bir tanesidir.