Mobilya Dekorasyon ve Fiyatları-Konseptal Online Dekorasyon Sitesi

5.11.2020

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?Yaşam alanları olarak günümüzün en önemli yeri evlerimizdir. Evlerimizde ise en huzurlu ve rahat hissettiğimiz alan yatak odalarıdır. Evin her odasını istediğimiz şekilde dekore edebiliriz ancak yatak odalarının dekore edilmesinde bazı ayrıntılara dikkat etmemiz gerekmektedir.
Huzur dolu zamanların, kafa dinlemenin ve dinlenmek amacıyla kurulu bulunan yatak odaları ebeveyn ve çocuklar için ayrı ayrı düzenlenir. Bu odalar bir anlamda evin mahremiyet alanları olduğu için bu alanlara yatak, etejer, dolap gibi az sayıda malzeme konulur.
Bu alanlarda aydınlatma, duvar rengi ve mobilya renk seçimi ortamın atmosferi açısından bir biri ile uyumlu ve sakinleştirici etkili renk kartelasından seçilmelidir.

Ebeveyn Yatak Odası Dekorasyonu
Uzun süreli kullanım amaçlı dekore edilen ebeveyn odalarında mobilyaların dayanıklılığı öncelikli tercih edilmelidir. Ayrıca yatak ve dolap gibi sıklıkla kullanılacak malzemelerde konfor ve kullanım kolaylığına önem verilmelidir. Bu alanlarda huzursuzluk kargaşa ve eşya yoğunluğundan kaçınılmalıdır. Renkler tek renk ya tamamen koyu ya da tamamen açık renklerden seçilmelidir.
Her yatak başında ihtiyaçlar için etejerler ve ufak loş ışıklı aydınlatmalar ortamı hem güzelleştirmek hem de ihtiyaçlar için önemlidir.

Çocuk Yatak Odaları
0-15 yaş çocuklar için hazırlanacak yatak odalarında genellikle dikkat çekici ve çocuğun cinsiyetine uygun renklerde dekoratif malzemeler kullanılması önerilir. Özellikle çizgi film karakterli perdeler yatak örtüleri çocuklar için eğlenceli olur. Genellikle bebek mavisi erkek çocuklar, kız çocuklar için ise pembe ve tonları odanın her alanında göze çarpar.
Ergen dönemi ve sonrası süreçte kullanılacak yatak odaları dekorasyonunda ise daha sade renkler tercih edilmelidir. Yine dayanıklılık her iki dönem için önemli bir detaydır. Çünkü hem çocuklar hem gençler delice hareket etme kabiliyetine sahiptir.

Dekorasyon Malzemelerinde Hijyen
Huzurlu ve dengeli bir uyku için tercih edilen yatak odalarında normal odalara oranla hijyene daha dikkat etmek gerekir. Bu alanlarda kullanılacak olan tüm tekstil ve mobilyaların anti bakteriyel özellikte olması gerekir. Gece boyunca geçen sürede solunacak havanın temiz olması için bu ayrıntılara dikkat etmekte fayda vardır.

Dekorasyonda Alan
Yatak odalarının son derece geniş olması önerilir. Ancak günümüz şartları ve ekonomik olanaklar doğrultusunda metrekareleri küçük olan odaları en minimize şekilde dekore etmekte fayda vardır. Eşyalar ile odaları boğmamak ve daraltmamak gerekir. Yatak odaları dekorasyonunda odaların ışık alan kısımları açık bırakılmalıdır ki içeri gece boyunca solunan karbondioksitin dışarı atılabilmesi için rahatlıkla gün boyu havalandırılabilsin.

Dekorasyonda Uyum
Yatak odaları ebeveyn, ergen ya da çocuklar için hazırlanacak ise naif bir şekilde hazırlanmalıdır. Renk geçişleri tonsülton şeklinde uyumlu olmalıdır. Abartıdan uzak, kolay temizlenebilen ve kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.
Kişinin ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde bir ayna, bir askılık veya bir aile çerçevesi gibi aksesuarlarla oda fazla boğucu olmayacak şekilde renklendirilebilir.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Demek ki bir yatak odası dekorasyonu yapılacak ise dikkat edilmesi gerekenler; Yatak odası seçimlerinde bu ayrıntılara dikkat edilerek hazırlanacak dekorasyonda huzurlu, zinde ve kesintisiz uyku uyuyabilir ve güne capcanlı başlayabilirsiniz.