Mobilya Dekorasyon ve Fiyatları-Konseptal Online Dekorasyon Sitesi

4.11.2020

Yatak Odası Ne Renk Olmalı?Renklerin insan hayatında ki yeri ve önemi çok büyüktür. Renkler dekorasyon açısından en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Renkler dekorasyon ile bir arada tutulunca var olan bütün hava değişmektedir. Hem etrafa yaydığı enerji açısından hem de kullanılan eşyaları ortaya çıkarması ve belirginleştirmesi açısından çok büyük önem taşımaktadır.
Renklerin önem kazandığı odalardan biri de yatak odalarıdır. Yatak Odası, bireylerin günün sonunda tüm yorgunlarını atabildiği, rahatlıkla dinlenip uyuyabildiği bireylerin en özel alanlarından birisidir. Bu yüzden odada kullanılacak olan renklerde bireylerde oluşturacak duygu durumlar açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Yatak Odası Ne Renk Olmalı?
Yatak odasında kullanılacak olan renklerin seçimini yaparken dikkat edilmesi gereken iki unsur vardır. Hem canlı ve dinamik renklerin hem de nötr renklerin bir arada kullanımıdır. Bu iki renk segmentini uyumlu bir kombinasyon yaparak hem dinamik ve enerji görünüm kazandırırken hem de sakin ve yumuşak bir görünüm ile dinlendiriciliği yakalayabilirsiniz.
Yatak odası genel olarak bireylerin dinlendiği bir ortam olduğu için bu yüzden nötr renkler tercih edilmeli ve kullanılmalıdır. Daha sakin ve doğal bir ortam oluşturulmaya çalışılmalıdır. Bunun aksine doğal ve sakin renklerin dışında, sabah o sıcacık yataktan çıkabilme enerjini verebilecek dinamik renklerde tercih edilmelidir.
Yataktan daha enerjik bir şekilde çıkabilmek için canlı renklerde tercih edilmelidir. Buradan elde edebileceğiniz en net sonuç, yatak odasında kullanılacak olan renklerin dengeli bir şekilde kullanılması ve kombin yapılmasıdır.

Rahatlatıcı Yatak Odası Renkleri Nelerdir?
Yatak odasında rahatlatıcı renk tonlarının tercih edilip kullanılması bireylerin uyku kalitesini olumlu yönde etkileyerek arttırmaktadır.
Peki, rahatlatıcı renkler nelerdir? Bu seçenekleri çoğaltmak mümkün. Peki, bu renklerin anlamları, bireylerde bıraktığı etkiler nelerdir?

Yatak Odası Renkleri Anlamları
Her sabah güne güzel ve enerjik başlamanın yolu, huzurlu ve dingin bir uykudan geçmektedir. Yatak Odası dekorasyonu yaparken, güne daha güzel uyanmayı sağlayacak ve günü daha güzel bir şekilde bitirmeyi sağlayacak yatak odası dekore edilmelidir. Bu dekorasyonun en önemli parçası da renklerdir.

Beyaz
Temizliği, masumiyeti simgeleyen renklerden biridir. Daha geniş ve ferah bir görünüm kazanmasını istediğiniz yatak odaları için ideal bir renktir. Beyaz ile ahşap uyumunu dengeli bir şekilde sağlayarak doğallığı yakalayabilirsiniz.

Yeşil
Yenileyiciliği ve dinlendiriciliği simgeleyen renklerden biridir. Bu yüzden güne daha güzel uyanmanızı sağlar. Eğer yatak odasının bütün duvarlarında yeşil kullanmak istiyorsanız tercihinizi soft ve pastel yeşil tonlarından yana kullanmalısınız. Eğer sadece tek bir duvarı yeşile boyamak istiyorsanız o zaman daha dinamik ve canlı yeşil tonlarını tercih ederek diğer nötr renkler ile uyumlu bir kombinasyon yakalamalısınız.

Mavi
Zihni ve bedeni rahatlatan, dinginleştiren, ve huzuru temsil eden eden renklerden birisidir. Birbirinden farklı tonları bulunan mavinin, etkileri farklılaşmaktadır. Gece mavisi gibi koyu tonların yatıştırıcı özelliği, bebe mavisi gibi açık tonların ise huzur verici özelliği bulunmaktadır. Mavinin sahip olduğu koyu tonları tek bir duvarda kullanarak ve aksesuarlar ile destekleyerek öne çıkan bir köşe yaratabilirsiniz.

Lila
Zenginliği ve asaleti temsil eden renklerden biri mor ve tonlarıdır. Bu renklerin hem nostaljik ve sakinleştirici bir havası varken hem de kasvetli bir havası vardır. O yüzden bu renk tonlarını dikkatli ve dengeli kullanmakta fayda vardır.
Yatak odalarında tercih edilen ve sıklıkla uygulanan morun tonlarından birisi de liladır. Karamsar duyguları ve kasveti ortadan kaldıran bir enerjiye sahip olan lila rengi ile odanıza daha nostaljik, sakin, ruhu dinlendiren bir hava katabilirsiniz.

Pembe
Pembe romantizmi ve aşkı temsil eder. Genel olarak açık ve uçuk tonlu pembe rengin kullanılması, kurduğunuz hayalleri güzelleştirirken romantizme de katkı sağlamaktadır. Koyu tonlu pembe renk ise, yatak odasında pek fazla tercih edilmemelidir çünkü uykusuzluk gibi problemlere yol açabilmektedir.

Toprak Tonları
Toprak tonları nötr renkler grubuna dahil edilmektedir. Doğallığı ve huzuru temsil etmektedir. Bu renkler tek başına kullanıldığında solgun ve renksiz bir ortam yaratırken diğer renkler ile kombin edildiğinde inanılmaz doğal ve huzurlu ortamlar yakalanabilir. Bu yüzden toprak tonlarını dengeli bir şekilde kullanmak çok önemlidir.

Gri
Günümüzün en popüler ve en çok tercih edilen renklerinden birisidir. Gri tonları da nötr renkler guruba girmektedir. Yatak odalarında sakinliği korumak ve zarafeti yakalamak istiyorsanız gri tonlarını hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz.