Mobilya Dekorasyon ve Fiyatları-Konseptal Online Dekorasyon Sitesi

2.10.2020

Koltuk Nasıl Temizlenir?Koltuk temizlemek her ev hanımının sıkıntıları arasındadır. Gerek uyuduğumuz gerek televizyon seyrettiğimiz, misafir ağırladığımız koltuklarımızın temizliği de önemli meselelerdendir. Dökülen şeylerden ya da tozlardan ötürü temizleme ihtiyacı içine gireriz. Hele bir de oldukça titiz biriyseniz türlü yollar arasınız. Bu sorunu çözüme kavuşturmak için türlü markalar açılmışsa da ev hanımlarının içine sinmediğinde yine bu işe onlar girişir.
Peki, koltuk nasıl temizlenir? Koltuklar renklerine göre farklı sürede silinebilir. Açık renkli koltuklar kiri pisliği daha çok göstereceğinden daha sık temizlenmeli bu da daha fazla yorulmanıza sebep olacaktır. Koyu renk olan koltuk takımları kiri daha az göstereceği için daha az temizlenebilir. Herkesin dilinde dolaşan kimyasal temizleyiciler en büyük kaçış noktalarından olsa da doğal yollarla da kimyasal kullanmadan da koltuk temizliği yapılabilir.
Herkesin aklına gelen tek doğal yöntem sirkeyle silmektir ancak dahası da var. Burada bu durumların hepsine birer cevap niteliğinde bilgiler yer alacaktır. Lekelerin nasıl çıkacağından, koltukların nasıl temizleneceğine, doğal yollardan kimyasal maddelere kadar her konuya detaylı bir şekilde değinilecektir. Lekelerin büyüklüğü, zorluğu, kalıntı bırakması gibi durumlar süreci zorlaştırabilir.

En Zor Koltuk Lekeleri
Koltuk temizliğinde lekeler oldukça zorluk çıkarabilmektedir. Ancak bazı lekeler bizleri çok zorlarlar. Bu lekelerin zorluk dereceleri vardır. Kurumuş lekeler genel olarak bizleri zorlasa da çamur, nar suyu, mürekkep, kahve ve şekerli çay gibi lekeler oldukça zor çıkmakta hatta bazen ardında leke bıraktığı da bilinmektedir. Çay ve kahve ardında sarımsı bir renk bırakabilir. Meyve lekeleri ise ardında kendi renklerinden lekeler bırakabilirler. Bu lekeler ise tercihen temizlik firmalarında kesin çözüme ulaştırılabilir.

Koltuk Lekesi Nasıl Çıkar?
Ev kadınlarımızın bildiği ve sıkça başvurduğu yöntemler vardır. Halk arasında da bilinen bu yöntemler hayat kurtarıcı nitelikte olabiliyor. Bu yöntemler koltuk lekelerini kimi zaman tamamen kimi zamanda kısmen geçirebilmektedir. Kahve, çay, nar, şeftali, vişne gibi zorlu lekelerin bekletilmeden silindiğinde geçme olasılığı vardır ancak bu leke koltuğun iç kısmına kadar işlerse bu lekeyi çıkarmak zorlu olabilir.

En sık başvurulan yöntemler; Bu gibi yöntemlere sıklıkla başvurulur. Kullanılacak kimyasal maddelerde ise direkt olarak lekenin ya da koltuğun üzerine dökmek koltuk kumaşına zarar verir. Domestos gibi ürünlerin direkt dökülmesi kumaşa zarar verir ve rengini ağartır. Aynı şekilde köpük kullanımı da koltuklara zarar verir. Peki, koltuk lekesi nasıl çıkar? Koltuk lekeleri daha çok koltuk kumaşından olan bir bezle sabun köpüğü üzerine sürülerek dairesel hareketlerle lekeden arındırılabilir. Ancak zorlu lekeler varsa karbonat, sirke gibi elementler devreye girer. Ne kullanırsak kullanalım direk olarak koltuğa uygulamamalıyız suda seyreltip o şekilde ekleme yapılabilir. Sirkeli suyla temizleme en etkili yöntemlerdendir.
Aynı zamanda sıvı Arap sabunu da lekelerin üstesinden gelmede oldukça başarılıdır. Köpüren maddeler kullanmak mesela karbonat ve sirkeyi bir arada kullanmak da oldukça etkili yöntemlerden biridir. Sirke üzerine dökülen karbonatın kabarmasıyla lekenin daha kolay çıktığını da söyleyebiliriz.

Koltuk Nasıl Silinir?
Her kişinin kendine has bir temizlik tarzı vardır. Genel olarak koltuklar konusunda yıkamaya vermektense evde kendi imkanlarımızla silmek tercih sebebi olabilir. Burada ise merak devreye girer ve araştırmaya başlanır. Genel olarak araştırma sonuçlarında koltukların üzerinde lekelerin ilk olarak bir bezle alınıp sonrasında dairesel harekelerle silinmesi yönündedir. Bunun mantığı dairesel hareket köpük miktarını o yönde arttırmak ve sürtünmeden faydalanıp lekeyi çıkarmak olduğu biliniyor.
Aşağı yukarı olarak da aynı mantıkta ilerleyebilir ve koltuklarınızı silebilirsiniz. Kullanılacak malzemelerde silme yöntemi kadar etkilidir. Bez, sirke, karbonat, köpük temizleyiciler vb. kullanılabilir. Koltuklardaki lekelerin zorluk derecesine göre de bunlar değişkenlik gösterebilir. Kahve, çikolata, nar suyu, vişne gibi ürünlerde ise kendi yaptığımız yöntemler zorlayıcı olabilir. Bu nedenle de makinelere başvurulabilir. Makinelere ulaşmakta artık eskisi kadar zorlayıcı olmadığından makinelere de başvurabilir.

Doğal Temizleyiciler
Oldukça sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Hem koltuklara zarar vermemesi adına hem de herkes tarafından ulaşabilir olması bakımından doğal yöntemler en doğru ve uygulanan yöntemlerdendir. Doğal olarak leke çıkarıcı görevi gören birçok maddenin var olması da işi kolaylaştırmaktadır.
Bu maddeler daha çok içerisinde asit olan ürünlerdir. Asitli ürünlerin kullanılmasının nedeni ise çabuk kabaran köpüren özellikte olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda hem bazik hem de asidik ürünlerin bir arada suyla seyreltilerek kullanılması da koltuk temizlemede doğal yollardan biridir.
Doğal koltuk temizleyicileri ise şunlardır; Kimyasal Temizleyiciler
Öncelikle kullanılan kumaş seçimizi bizim için oldukça önemlidir. Kolay çıkarım noktasında en tercih edilen yöntemlerdendir. Ancak bazı yan etkileri vardır. Seyreltmeden kullanıldığında kumaşa verilen zarar daha da azalsa da bu tamamen ortadan kalkmaz. Koltukların yüzeylerinin rengini ağarttığı gibi bir de kumaşı inceltir. Doğal sabunlar kimyasal temizleyiciler arasına girmez. Arap sabunu, katı sabun gibi ürünler bu kategoriye girmez ancak leke çıkarıcılar bu noktada kullanılan ürünlerin başında geliyor.
Köpük bazlı ürünler leke çıkarmada birçok üründen önce gelir. Çünkü leke çıkarıcılığının etkisi birçok üründen fazladır. Leke çıkarıcılar içerisinde kumaşların renklerine zarar veren birçok madde bulunur. Bunun önüne su ile seyrelterek geçebiliriz ancak tam anlamıyla bir sonuç alamayabiliriz. Belli başlı kimyasallar bulunur ve bunlar dışına çıkılmamalıdır.
Peki, kullanılan kimyasallar nelerdir? En çok başvurulan yöntemlerdendir. Bu maddeler kullanılırken miktarı ve saf olarak kullanılmaması en önemli etmenlerden biridir. Kullanılacak malzemeler belirlenen miktarlarda koyulduğu taktirde çok büyük sorunlarla karşılaşılmamaktadır.

Kimyasal Temizleyici Zararları
Kimyasal temizleyicilerin en büyük zararı renk anlamındadır. Koltuklar renk kaybına uğrayabilirler. Kimyasalların kumaşlar üzerinde en önemli olumsuzluğu budur. Ancak kumaş değil de suni deri koltuk kullanıyorsak burada da zararı deriyi aşındırma ihtimali olabilir. Bunun için hazırlanmış ve belirlenmiş belli başlı markalarda kimyasallar vardır. Bu kimyasallarla temizliği sağlanabilir.

Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Günümüzde insanların çokça vakit ayırdığı bölümlerden biri koltuklardır. Bu nedenle de fazlaca temizleme işlemi gerekebilir. Bunun için de dikkat edilmesi gereken huşular vardır. Öncelikle koltuğun kumaşı bizlere rehber olacaktır. Koltuk kumaş mı deri mi kontrolü yapılmalıdır. Çünkü koltuk yapımında kullanılan malzemeye göre kimyasal ya da doğal yollarla işlem gerçekleştirilmektedir.
Eğer ki deri koltuksa; özel üretilen kimyasal deterjanlarla temizlenmesi oldukça önemlidir. Aşınma yapmayacak deriyi parçalamayacak ürünler kullanılması gerekir. Kumaş ise; doğal malzemeler daha çok ön plana çıkabilir.
Ne yaparsak yapalım yüzeyin aşınmaması için dikkatli olmak her zaman önemlidir. En önemli etmenlerden biri de bez seçimidir. Bez seçimi koltuk kumaşıyla aynı ya da o dokuya yakın olmalıdır. Çok bastırmadan silinir. 10 dakika kadar bekletildikten sonra durulama suyuyla durulanıp temizliği sağlanır.

Makineler
Günümüzde birçok insan için kurtarıcı nitelikte olan makineler bu alanda da karşımıza çıkıyor. İnsan gücüyle çıkamayacak lekeler için kullanılması ya da kişiler kendilerini yormaktan kaçınıyorlarsa bu yönteme başvurabilirler. Şu an da ev robotlarının birçoğunda halı ve koltuk yıkama özelliğinin olmasıyla insanların çoğu makinelere koşuyorlar. Ancak evlerinde bu tarz makine olmayanlar ise halı ve koltuk yıkama yapan firmalardan yardım alıyorlar.

Temizlik Firmaları
Yaşam alanımızda ve sürekli kullanım halinde olan koltukların temizliği oldukça önemlidir. Hem sürekli kullanılmasından hem de üzerine bir şeyler dökülmesinden kaynaklı koltuklar belli aralıklarla temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Her ne kadar evlerimizde koltuklarımızı temizlesek de içine işleyen lekeleri temizlemek pek de mümkün olmayabiliyor. Bunun için ya ev robotlarına ya da temizlik yapan firmalara başvuruluyor.
Ancak lekeleri en etkili ve hızlı şekilde temizlemenin tek yolu bu işi özel olarak yapan firmalardan yardım almaktan geçmektedir. Tabi ki firmalarda doğal temizlemelerden çok kimyasal maddelere başvuruluyor. Hem koltuklar temiz hem de tertemiz kokuyor. Aynı zamanda evlere gelen temizlik işçilerinin kullandığı kimyasal ürünlere herkes ulaşamadığı için bu mesleği yapan kişileri de evlerimize davet ederek bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

Koltuk Kumaşı Seçimi
Koltuk temizliğinde önemli etmenlerden biri koltuk kumaşının türüdür. Koltuk kumaşı deri ise ona uygun malzemelerle temizleme işlemi yapılması, kumaş ise ona uygun işlem yapılması gerekir. Kumaş ürünler daha çok doğal yolla temizlenebilirken deri ürünler uygun kimyasal deterjanlarla temizlenebilmektedir. Kumaş türü bu bakımdan koltuk temizliğinde büyük yer kaplamaktadır. Kumaş türüne göre bezle temizlik yapılırsa daha verimli sonuçlar elde edilebilir.